Kürtaj Doktoru


Kürtaj sonrası ne olabilir

Kürtaj sonrası  hasta antibiyotik, ağrı kesici ve gerekli görülürse kanama azaltıcı ilaçlar verilerek evine gönderilir. Eğer kan uyuşmazlığı (rh uygunsuzluğu) var ise “uyuşmazlık iğnesi”  (anti-D)  hemen yapılır veya 72 saat içinde yapılması için hasta bilgilendirilir

Kürtaj sonrası ağrı genellikle yarım saat içinde tedricen azalır ve basit bir ağrı   kesici kullanımı   genellikle yeterlidir.

Kürtaj sonrası hamilelik belirtileri genellikle 24 saat içinde kaybolur va hasta tekrar hamilelik öncesi durumuna yavaş yavaş döner

Kürtaj sonrası gebelik testi kandaki gebelik hormonlarının bir süre daha yavaş bir şekilde düşeceği için “pozitif” olması hastayı tedirgin etmemlidir.Kürtaj sonrası gebelirk testi ancak 15 -20 gün sonra negatifleşir.

Kürtaj sonrası hamilelik riski tekrar eğer korunmadan bir birliktelik olursa ilk ay da olabilmektedir. Kurtaj sonrası gebelik riskinin olmaması için doktorunuzdan yöntemler hakkında bilgi alınız.


Kürtaj sonrası  yemek ,; 2 saat sonra hasta hafif bir yemek yiyebilir.

Kürtaj sonrası kontrol,  yaklaşık 1 hafta sonra hasta kontrole çağrılıp ultrasonografi ile rahim kontrol edilir.

Kürtaj sonrası kanama  genellikle işlemden 2-3 gün sonra adet tarzında, fazla olmayan ve bazen 10-15 gün devam eden genellikle siyah ve koyu renkte, bazen kan pıhtıları içeren bir kanama başlayabilir.Bu normaldir ve telaşlanacak bir şey yoktur. Aynı şekilde kanama olmaması da normaldir. Kanama ile birlikte genellikle az miktarda küçük pıhtılar düşebilir ve kanama ile birlikte 1-2 gün devam eden kasıklarda adet sancısına benzer ağrılar da olabilir. Bu belirtilerin hepsi normaldir.

Kürtaj sonrası adet, gebelik sonlandırması  yapılan gün genellikle adetin ilk günü olarak kabul edilir ve kürtaj sonrası 4-6 hafta içinde normal adetin görülmesi gerekir. Kürtajdan  sonra  3-4’ünci gün olan kanama adet değil ,işleme bağlı olan rahim içindeki kalan kan pıhtılarının atıldığı fizyolojik bir kanamadır, bu karıştırılmamalıdır.

Kurtaj sonrasi  45 gün içinde adet görülmez ise doktora başvurmak gerekir.

Kürtaj sonrası  havuz ,deniz, küvette banyo ve jakuzi  2-3 hafta mutlaka yasaktır. Ayakta ılık duş şeklinde istenildiği kadar banyo yapılabilir, eve gidildiğinde de ayakta duş almanın herhangi bir sakıncası yoktur.

Kürtaj sonrası cinsel ilişki, cinsellik   2-3 hafta cinsel ilişki seks önerilmez. Kurtaj sonrasi cinsel ilişkide mutlaka korunmak gerekmektedir.

Kürtaj Randevusu

Randevu

Cinsellik