Kürtaj Doktoru

Kürtaj nedir...

Kürtaj nedir, kürtaj kelime anlamı itibarıyle rahim içinden bir  doku alınması anlamına gelmektedir. Halk arasında “kürtaj” kelimesi ile genellikle gebelik sonlandırılması içn kullanılmaktadır .Kürtaj işlemi  veya diğer adı ile tıbbi tahliye için “küretaj”, “kürtaş” , “gebelik sonlandırma” , “küretaj” , “çocuk aldırma” ve “bebek aldırma” tabirleri de toplumda  kullanılmaktadır.

Kürtaj işlemi gebelik sonlandırma işlemi dışında sıklıkla jinekoljide  tanı amaçlı biopsi veya tedavi amaçlı bir işlem olarak da kullanılmaktadır.
Doğurganlık çağındaki kadınlarda istenmeyen bir gebelik varlığında kürtaj uygulanmaktadır. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacı ile yapılmaktadır. Ülkemizde kürtaj  18 yaşından büyük ,reşit kadınlarda ve 10. Gebelik haftasına kadar kadar kendi rızası ile yapılır, resmi olarak evli ise mutlaka  eşinin onayı da alınır. Bekar olan reşit kadınlarda eş onayına gerek duyulmaz. Dünyanın pek çok ülkesinde ve de bizde gebelik sonlandırılması (kürtaj işlem) halen vakum tekniği ile yani enjektör içersine negatif basınçla çekme şeklinde uygulanmaktadır ve bu işlem için kullanılan vakum setine “karmen kanül –enjektör seti” denmektedir .  Bu teknik ve kurtaj işlemi deneyimli bir doktor tarafından en az risk ile başarı ile yapılabilmektedir


Ülkemizde 10 haftaya kadar olan gebeliklerin tahliyesi, kürtajı yasaldır. 10 haftadan büyük bir gebeliğin kürtajı hem yasak olduğu gibi hem de teknik açıdan gebeye bir çok riskler getirebildiği için tıbbi olarak da sakıncalıdır.10 haftalıktan büyük gebelikler ancak fetusta yaşamla bağdaşmayan bir anomali var ise veya gebelik annenin genel durumunu var olan ciddi bir sağlık sorunundan dolayı ( örneğin kanser, ciddi bir kalp hastalığı gibi..) risk altına sokuyor ise bir devlet hastanesi veya üniversite hastanesi kadın doğum kurulun kararı ile gebeliğin sonlandırılmasına karar verilir.


İstenmeyen bir gebeliğin sonlandırılmasının tek yol vakum aspirasyon yöntemiyle kürtaj olmaktır. Ülkemizde bulunmayan ,dünyanın çeşitli ülkelerinde uygulanan RU-486 isimli düşük ilacı -kürtaj hapı ülkemizde bulunmamakta, satılmamakta ve bu ilacın kullanımının uzun vadeli etkileri de bilinmemektedir. Aynı şekilde piyasada söktürücü iğne olarak bilinen östrojen iğnelerinin kullanımı da etkili olmamaktadır. Kısacası tek yol kürtaj olmaktır.


Kürtaj öncesi gebeliğin haftasının bilinmesi önemlidir.Geçe kalınmış yani 10 haftadan büyük gebeliklerde kürtaj olmayacağı için hamilelik haftasını doğru hesaplamak gerekir. Gebeliğin büyüklüğü ilişki ile gebe kalınan güne göre değil, son adet tarihinin ilk gününe göre hesaplanır.


Kürtaj Randevusu

Randevu

Cinsellik